Merimangat përdorin rrjetat për të kaluar mesazhet
Sipas studiuesve, merimangat mund të durojnë dridhje të frekuencave të ndryshme, duke i kaluar informacion merimangave për prenë, pjesët e rrjetës që duhen riparuar, madje edhe për çiftëzime të mundshme.

Këtë studim e kanë kryer shkencëtarë nga Universiteti i Okfordit, Strathclyde dhe Sheffield, të cilët eksperimentuan me lazer dhe plumba, në rrjetat e merimangave për të kuptuar sesi ato dridheshin.

Merimangat mund t’i përdorin rrjetat për të përçuar mesazhe te njëra-tjetra. Po sipas këtij studimi, ato janë në gjendje t’i dëgjojnë dridhjet në frekuenca të ndryshme. /albeu.com/
Shtuar më 17/06/2014, ora 18:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori