Meksikė, zbulohet kafka "aliene" (FOTO-LAJM)

Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ėshtė njė pamje mahnitėse qė duket sikur ėshtė shkėputur nga skena e ndonjė prej filmave tė Ridley Scott. Arkeologėt Meksikanė kanė zbuluar kafkėn e njė personi qė vuante nga deformimi kafkor.


Kafka qė mendohet se ėshtė 1 mijė vjeēare u zbulua pranė fshati tė vogėl meksikan Onavas. Zbulimi besohet se ėshtė i pari i kėtij lloji nė rajon qė tregon praktikėn e lidhjes sė kafkės me qėllimin pėr ndryshimin e formės sė saj.

"Deformimi kafkor nė kulturėn mesoamerikane pėrdorej pėr tė diferencuar njė grup social nga njė tjetėr pėr qėllime ritualesh"- thotė arkeologia Cristina Garcia Moreno, drejtoreshė e projektit tė kėrkimit.

Varresa e zbuluar kishte eshtrat e 25 individėve 13 prej tė cilave kishin deformime kafkore dhe pesė tė tjera mutilime dentare. /albeu.com/
Shtuar më 19/12/2012, ora 12:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.