Meksikë, zbulohet kafka "aliene" (FOTO-LAJM)

Pëlqej
Është një pamje mahnitëse që duket sikur është shkëputur nga skena e ndonjë prej filmave të Ridley Scott. Arkeologët Meksikanë kanë zbuluar kafkën e një personi që vuante nga deformimi kafkor.


Kafka që mendohet se është 1 mijë vjeçare u zbulua pranë fshati të vogël meksikan Onavas. Zbulimi besohet se është i pari i këtij lloji në rajon që tregon praktikën e lidhjes së kafkës me qëllimin për ndryshimin e formës së saj.

"Deformimi kafkor në kulturën mesoamerikane përdorej për të diferencuar një grup social nga një tjetër për qëllime ritualesh"- thotë arkeologia Cristina Garcia Moreno, drejtoreshë e projektit të kërkimit.

Varresa e zbuluar kishte eshtrat e 25 individëve 13 prej të cilave kishin deformime kafkore dhe pesë të tjera mutilime dentare. /albeu.com/
Shtuar më 19/12/2012, ora 12:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori