Ajsbergu gjigant shkëputet nè Groenlands, NASA publikon pamjet (FOTO LAJM)

Pëlqej
Një masë gjigande akulli është duke u shkëputur në veriperëndim të Groenlandës dhe pamjet vijnë nga NASA.

Gjatë një misioni, studiuesit kanë fotografuar një çarje të re pranë qëndrës së shelfit të akullnajës Petermann.

Në fotot e studiuara, ndarja e re duket relativisht shumë afër një shkëputjeje të madhe që po përhapet në drejtim të qendrës së shelfitakullit.

Operation IceBridge thotë në një postim në Facebook se rrjedhja e akullit në mes të shelfit mund të çojë në avancimin e një çarjeje të re, transmeton tch.

Petermann, një nga akullnajat më të mëdha të Groenladës është zvogëluar vitet e fundit. Çarjet e mëparshme kanë rezultuar në shkëputjen e masivëve të mëdhenj akullnajash.

Në 2012 një ajsberg me përmasat e Manhattanit u shkëput nga shelfi, dhe në 2010, një tjetër ajsberg, këtë herë me 4 fish të përmasave të Manhattan, u shkëput nga Petermann.
Shtuar më 21/04/2017, ora 17:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori