Ky është vendi ku mund të bëheni rezident i BE-së për 100 €
Një lajm shumë i mirë vjen nga Estonia, pasi ka nisur programin e¬residency, që lejon të huajt që të kenë si bazë për bizneset dhe financat e tyre këtë vend, përmes një aplikimi online që zgjat vetëm disa minuta për t’u plotësuar.

Sipas kësaj skeme synohet rritja popullsisë së vendeve të vogla të BE¬së si dhe u ofron investitorëve që të mbeten brenda kuadrit ligjor të BE¬-së me një regjistrim të thjeshtë ku bizneset përfitojnë “burokraci minimale dhe politika të qarta taksash”.

Për ata që mendojnë se ¬rezident mund të jetë një rrugë për të marrë pasaportë të BE¬së, një aplikim i suksesshëm nuk do të thotë se të huajt do të bëhen shtetas të Estonisë. Estonia ka një popullsi krah pune vetëm 650 mijë dhe pret që të ketë një rënie dramatike për shkak të emigrimit dhe plakjes së popullsisë.

“Tërheqja e emigrantëve nuk është një opsion për ne. Njerëzit zgjedhin Suedinë dhe Norvegjinë”, thotë shefi i zyrës së informacionit në qeverinë estoneze./Albeu.com/
Shtuar më 16/09/2016, ora 18:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori