Ky është gjigandi i deteve, ushqehet me 40 milion planktone
Balena blu është gjigandi i deteve dhe kafsha më e madhe e gjallë në Tokë, rreh çdo gjë kur është fjala për një oreks të madh.

Gjatë ditës ky gjigant ushqehet me 40 milion planktone , përcjell albeu.com.

Balena e blu ka një trup të gjatë dhe konik. Gjatësia e kokës përbën 25% të gjatësisë së trupit. Pjesa e sipërme e kokës është e gjerë, e sheshtë dhe ka formën e shkronjës U.

Ushqimi kryesor i balenave blu janë krijesat e vogla detare (planktonet) dhe karkalecat. Ato quhen eufausiids apo krill. Në verë balena blu arrin të ngop urinë e saj me 4 tonë në ditë planktone. /albeu.com/

Shtuar më 14/09/2017, ora 14:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori