Kur të godet rrufeja (FOTO LAJM)

Një goditje rrufeje mund të shkaktojë dëmtime të mëdha dhe madje edhe vdekje në hapësirën e vetëm disa milisekonda.

Por, meqë këto imazhe të jashtëzakonshme nga Bored Panda, një numër me fat mund të shpëtojnë nga dëmtimet afatgjata dhe në vend të kësaj kanë mbetur shenja unike të njohura si 'lule rrufeje'.

Ndërsa një rrufe e vetme në qiell përbëhet nga disa 100 milionë volt dhe ka aftësinë për të shkaktuar dëme të përhershme të organeve, disa viktima përjetojnë një të ashtuquajtur 'efekt i qarkut të shkurtër elektrik" ku energjia elektrike kalon mbi sipërfaqen e lëkurës së një personi.

Në raste të tilla, të mbijetuarit mbeten me shenja të përkohshme të përshkruara si një "erë e ngjashme me fierin", të cilat mendohet të jenë rezultat i kapilarëve të prishura.
Shtuar më 14/08/2018, ora 17:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori