15 emra vajzash që i mbijetuan shekujve
Prindërit mundohen shumë para se të vendosin emrat e fëmijëve të tyre duke kërkuar emra me kuptim, emra që kanë pas një histori ose emra që janë në modë. Bebja.com sjell më poshtë 15 emrat e vajzave që janë përdorur prej shekujsh dhe vazhdojnë të jenë akoma në modë dhe të përdoren dhe sot. Më poshtë keni 15 emra vajzash me kuptimin dhe historinë që mbartin pas.

AdelaideKuptimi: Fisnike, e këndshme

Historia: “Emri ka lindur në shekullin e 10 nga Shën Adelaide, gruaja e Shenjtë Romake e perandorit Otto Madh. Emri u bë i zakonshëm në Britani në shekullin e 19-të për shkak të popullaritetit të gruas gjermane e Mbretit Uilliam IV, për nder të së cilës qyteti i Adelaide-s në Australi u emërua në 1836. ”

Alice- Kuptimi: Fisnike

Historia: Alice rrjedh në të vërtetë nga i njëjti emër si Adelaide. “Ky emër u bë popullor në Francë dhe Angli në shekullin e 12-të. Ajo u mbajt më pas nga heroina e Lewis Carroll “Alice (Liza) në botën e çudirave” (1865)

Charlotte- Kuptimi: Pa pagesë

Historia: Kjo është një derivat femëror i emrit Charles. “U prezantua në Britani në shekullin e 17. Një bartëse e njohur ishte Charlotte Bronte (1816-1855), e madhja e tri motrave Bronte dhe autore e shumë librave. Pas një rënie në popullaritet, është tani në një ngritje të madhe në vendet anglisht-folëse.

ClaraKuptimi: e qartë, e ndritshme, e famshme

Historia: “Emri Clarus u mbajt nga disa shenjtorë të hershëm. Forma femërore u popullarizua nga Saint Clare e Asizit në shekullin e 13-të. Si një emër anglez, ai ka qenë në përdorim që nga mesjeta, fillimisht në formën Clare. Clara u bë më popullor në shekullin e 19-të. ”

Emery- Kuptimi: i/e zellshme

Historia: "Ky është një emër unisex, por është bërë kohët e fundit më shumë popullor si emër vajze në Shtetet e Bashkuara. “Normanët e futën atë në Angli, edhe pse ai kurrë nuk ishte popullor, mbijetoi deri në fund të Mesjetës. Si një emër modern, ai është i frymëzuar nga mbiemri Emery, i cili vetë rrjedh nga një emër mesjetar. ”

Emma- Do të thotë: E tërë, Universale

Historia: Emri “Emma” është aktualisht i renditur si emri i dytë për vajza më popullorë në botë. “Emri u prezantua në Angli nga Emma e Normandisë, e cila ishte gruaja e mbretit Ethelred II dhe më vonë gruaja e mbretit Canute. U bart edhe nga një shenjt austriak i shekullit të 11-të, i cili ishte quajtur ndonjëherë Hemma. ”

Florence- Kuptimi: Lulëzim, Begati

Historia: “Florence ishte më popullor në SHBA në kapërcyell të shekullit të kaluar dhe në dekadat e para të shekullit të 20-të: ai ishte në Top 10 në vitet 1886-1906, por nuk ka qenë në Top 1000 që nga viti 1981. Ky emër është e një emër elegant në Britaninë e Madhe, tani në numrin 54. “Ky emër është në ulje dhe ngritje në saj të grupit popullor muzikor Florence + The Machine.

Grace- Kuptimi: Emër virtyti

Historia: Grace është një emër virtyt që u krijua në shekullin e 17 nga puritanët. Emri ka ekzistuar edhe si Gracia në Mesjetë. “U përqafua nga amerikanët e epokës viktoriane, ai ishte emri më popullor i në këtë vend në vitin 1875.” Emri renditet aktualisht si një nga 25 emrat më të përdorur në SHBA dhe është edhe më popullor në vendet e tjera ku flitet anglisht.

Isabel- Kuptimi: Zotuar Perëndisë

Historia: Isabel është një derivat i emrit Elizabeth. “Është përhapur në Spanjë, Portugali dhe Francë, duke u bërë i zakonshëm në mesin e familjes mbretërore nga ana e shekullit të 12-të. U popullua në Angli në shekullin e 13 pasi Isabella e Angouleme-ës u martua me mbretin anglez Gjonin, dhe ajo u përforcua më pas kur Isabella eFrancës u martua me Edward II një shekull më pas. ”

Lillian- Kuptimi: Lulja lilly

Historia: Një tjetër derivat i Elizabeth dhe ndonjëherë i shkurtuar për Lily. “Ky emër është përdorur në Angli që prej shekullit të 16-të.” Emri ka pasur një ringjallje mbresëlënëse në vitet e fundit.

Lucy- Kuptimi: E lehtë

Historia: Lucy rrjedh nga mesjeta dhe është versioni femëror i Lucias. Është renditur aktualisht në listën e 100 emrave më të përdorur në SHBA për fëmijët dhe është renditur edhe më e lart në Angli, Kanada, Australi, Skoci dhe Irlandë.

Margaret- Kuptimi: Perlë

Historia: “Shën Margaret, mbrojtësja e nënave shtatzëna, u martirizua në Antioki në shekullin e 4. Më vonë legjendat thonë se u arratis me një dragua, me të cilin ajo shpesh është përshkruar në artin mesjetar. Shenjtja ishte popullore gjatë Mesjetës, dhe emri i saj ka qenë përdorur gjerësisht në botën e krishterë “.

Rose- Kuptimi: Famë, e këndshme

Historia: “Normanët e futën atë në Angli në format Roese dhe Rohese. Nga një datë e hershme, ajo ishte e lidhur me fjalën për trëndafil aromatik lule (vjen nga rosa Latine). Kur emri u rigjallërua në shekullin e 19, ajo ishte ndoshta me kuptimin e lules në mendje. ”

Sophia- Kuptimi: Urtësi, vizion

Historia: Emri Sophia është aktualisht një nga emrat me popullaritet ekstrem në mbarë botën. Në SHBA, është emri 1, në Kanada i 2, Austria në vendin e 12, Australia në vendin 14 dhe në vendin e 15 në Angli. “Ky ishte emri i një shenjtoreje të hershme, ndoshta mitike, e cili vdiq nga hidhërimi pasi u martirizuan tre bijat e saj. Legjendat rreth saj ndoshta u ngritën si rezultat i një keqkuptimi mesjetar të frazës ‘E shenjta Sofi’ që u kuptua për “E urta Sofi”, ndërsa Shën Sofia ishte emri i një bazilike të madhe në Konstandinopojë. ”

Virginia- Do të thotë: E pastër

Historia: “Ky ishte emri i foshnjës së parë angleze lindur në Botën e Re (kolonia e parë angleze në Karolinën e Veriut, SHBA: Virginia Dare në 1587 lindur në Roanoke Island. Ndoshta për shkak të kësaj, emri ka qenë përgjithësisht më popullor në Amerikë sesa kudo tjetër në botën anglisht-folëse, megjithëse në Britani dhe Amerikë ajo nuk është përdorur shpesh deri në shekullin e 19-të. ”
Shtuar më 04/08/2019, ora 15:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori