Kujtimet, gjysma e njerëzve kujtojnë fakte të rreme
Studiuesit nga Universiteti i Uoruikut, kanë zbuluar se rreth një në dy persona janë shumë të prirur për “të kujtuar” ngjarje që nuk kanë ndodhur kurrë.

Doktoresha Kimberli Ueid nga Departamenti i Psikologjisë, vërtetoi se nëse njerëzve u tregohet në lidhje me një ngjarje tërësisht fiktive nga “jeta e tyre”, ata fillojnë ta imagjinojmë atë, dhe rreth gjysma e tyre janë të gatshëm të pranojnë atë si realitet.

Studimet në shkallë të gjerë, ashtu si edhe mega-analizat tona na sjellin pak më afër”- shprehet Ueid. Sipas saj, zbulimi se një pjesë e madhe e njerëzve janë të prirur të zhvillojnë besime të rreme, është i rëndësishëm.

“Ne e dimë nga studimet e tjera që besimet e shtrembëruara mund të ndikojnë mbi sjelljet, synimet dhe qëndrimet e njerëzve”. Kjo gjithashtu mund të jetë e rëndësishme për grupet e njerëzve, kujtimet e të cilëve janë ndoshta edhe më të prirur për këtë lloj efekti./albeu.com/
Shtuar më 12/01/2017, ora 17:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori