Kujdes! Thonjtë me xhel dëmtojnë rëndë shëndetin
Pëlqej
Në ditët e sotme janë të rralla femrat të cilat nuk i rregullojnë thonjtë me xhel, sepse pamja dhe estetika vlerësohet.

Por pasoja negative të xhelit janë shumë të rënda dhe shumë herë është bërë thirrje që të evitohet përdorimi i këtij produkti.
Studimet e fundit kanë zbuluar se xheli i cili vendoset në thonj përmban njëzet e katër elemente kimike toksike.

Ndër ta është fosfati trifenyl(TPHP), i cili është një element kimik që e pengon sistemin endokrin i cili merret me kontrollimin e hormoneve tona.

Gjithashtu, ai ndikon në metabolizëm, aftësitë reproduktive dhe rregullimin e hormoneve.

Gjë kjo alarmante për shkak se shumica e vajzave të reja preferojnë t’i mbajnë thonjtë e tyre me xhel. Pa i përmendur 25% e njerëzve të cilët e kanë zakon t’i hanë thonjtë duke mos qenë të vetëdijshëm për numrin e helmeve të cilat po i fusin në trupin e tyre./albeu.com/
Shtuar më 11/01/2017, ora 16:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori