Kujdes kur shkarkoni aplikacione! Këto programe po ju shkatërrojnë celularin
Të gjithëve ne na ka ndodhur të paktën njëher të shkarkojmë një apps të dëmshëm për celularin i cili na ka prishur vërtet punë.

Këto aplikacione shfrytëzojnë vrimat e sigurisë të sistemit operativ Android dhe kështu kontrollojnë aparatet në distancë duke instaluar aplikacione të tjetra.

Dhe kjo bëhet pa dijeninë e përdoruesit ose pa dhënë ai miratimin.

Ata që nuk janë sikur edhe pak të kujdesshëm për sigurinë online, mundet shumë lehtë që të shkarkojnë të tilla aplikacione dhe të hapin dyert e aparatit të tyre.

Këto aplikacione të dëmshme në vazhdim aktivizojn më shumë aplikacione në backgraund.

Disa nga këto përdorin username dhe kodin e përdoruesit për të postuar fake reviëes për aplikacione të tjera.

Googlian, Trojan Horse software që fshihet pas këtyre aplikacioneve, raportohet se infektojnë më shumë se 13 mijë aparate Android në ditë.

Këto aplikacione shpërndahen nëpërmjet third-party app store.

Prandaj, të gjithë sa kanë Android duhet të jenë shumë të kujdesshëm kur shkarkojnë aplikacione nga burime jo të besueshme. /albeu.com/
Shtuar më 08/12/2017, ora 13:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori