Kujdes! Këto ushqime shkaktojnë ankth
Ankthi e ka origjinën edhe nga ushqimet. Dhe pse kjo mund t’ju duket e çuditshme në fakt është shumë e vërtetë.

Nëse hani shumë erëza do ta kuptoni që intensiteti i mendimit rritet, pasi erëzat rrisin temperaturën e trupit duke bërë kështu që t`i kujtoni ëndrrat edhe pasi të zgjoheni dhe të përjetoni ankth.

Përdorni i shumë proteinave gjithashtu ka këtë ndikim, pasi sipas një studimi proteinat krijojnë shumë ëndrra.

Nëse hani shumë para se të flini, sidomos nëse hani ushqime të nxehta, atëherë do të zgjoheni pas ëndrrës dhe do ta rikujtoni atë, duke e shndërruar kështu në një ankth për veten.

Prandaj që të shmangni ankthet, duhet të tregoheni të kujdesshëm në përzgjedhjen e ushqimeve që konsumoni, veçanërisht për darkë./albeu.com/

Shtuar më 27/12/2016, ora 12:09
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori