Kudo akull dhe nuk mbin asgjë, si jetohet në -30 gradë? (FOTO LAJM)

Oymyakon në Rusi konsiderohet si vendi më i ftohtë në tokë ku banojnë njerëz. E vendosur pranë Polit të Veriut, kjo zonë ka temperatura mesatare që shkojnë -26 deri në -30 gradë, ndërsa në vitin 1933 është regjistruar temperatura më e ulët, -67.7 gradë.

Aty nuk rritet as bari dhe asnjë bimë tjetër përveç pemëve dhe shkurreve duke bërë që banorët të ushqehen kryesisht me mish dhe me peshk.

Si banorët në -30 gradë? Ndiqni galerinë e mësipërme të sjellë nga Albeu.com për të krijuar një ide!
Shtuar më 20/11/2018, ora 11:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori