Koronavirusi, 300 punonjës evakuohen nga banka më e madhe e Singaporit
Rreth 300 punonjës janë evakuuar nga banka më e madhe e Singaporit, DBS, pasi një person u sëmurë me koronavirusin e ri.

Të gjithë punëtorët kishin punuar në katin e, 43-të dhe u dërguan në shtëpi të mërkurën.

Singapori ka raportuar më parë 47 raste të virusit të ri – numri më i lartë i të prekurve jashtë Kinës, transmeton KosovaPressi.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve është më shumë se 44,000 në Kinë, me raste në më shumë se 20 vende.

Punonjësi i DBS-së u testua të martën dhe infeksioni i tij u konfirmua të mërkurën.

“Si masë paraprake, të gjithë punonjësit në katin e prekur lëshuan ambientet për të punuar nga shtëpia”, ka bërë të ditur firma në një deklaratë.

DBS-ja tha se “gjatë kësaj kohe të vështirë, banka do t’i sigurojë këtij punonjësi dhe familjes së tij çdo mbështetje dhe udhëzim”.

Paketat e kujdesit me termometra, maska dhe mjete sanitare dore u janë dhënë punonjësve të evakuuar dhe banka tha se ishte bërë një ndihmë mjekësore.

Singapori ngriti “gjendjen e sistemit të reagimit ndaj shpërthimit të sëmundjeve” në portokalli javën e kaluar – që do të thotë se sëmundja është e rëndë dhe përhapet lehtësisht nga një person në tjetrin.

Si pasojë, të gjitha kompanitë dhe shumë hapësira publike kanë filluar të skanojnë punonjësit dhe vizitorët për temperaturat.

Covid-19, i cili quhet zyrtarisht, ka vrarë më shumë se 1.100 njerëz, në Kinë.

Megjithatë të mërkurën, vendi raportoi numrin e tij më të ulët të rasteve të reja në pothuajse dy javë, me 2.015 raste të reja të konfirmuara të martën.
Shtuar më 12/02/2020, ora 14:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori