"Koma e kamaleontit" sëmundja që të dhuron një gjuhë të huaj të re
“Sindroma e gjuhëve të huaja” ose si quhet ndryshe “koma e kameleonit” është sëmundja e cila bën që njerëzit të cilët vuajnë nga kjo sëmundje të mësojnë një gjuhë të re.

Në rastin e tyre ato nuk zgjohen ashtu nga gjumi i natës por nga një komë e cila i ka lënë me pasoja duke i mundësuar të folurit në një gjuhë të re ose të pasurit një theks të ri në gjuhën e vetë.

Deformimi që ndodh në një zonë të caktuar të trurit ndikon në gjuhën tuaj dhe bën që të shtohen tone të reja të çuditshme në të folurin tuaj. /albeu.com/
Shtuar më 30/10/2016, ora 15:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori