Kjo është hakerja ruse e cila organizoi sulmin kibernetik rus kundër SHBA-së (FOTO LAJM)

Alisa Shevchenko, vajza që shihni lart në galeri është një hakere ruse e cila mendohet se ka ndihmuar presidentin rus Putin për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Kompania e saj është përfshirë në listën e sanksioneve nga qeveria e SHBA-së gjatë javës së kaluar, ndërsa ajo mohon akuzat se është përfshirë në zgjedhjet amerikane, raporton ‘The Guardian’.

Sipas autoriteteve të inteligjencës amerikane, kompania e Alisa Shevchenko, e quajtur ‘Zor’ i ka ofruar informacione të rëndësishme inteligjencës ruse në lidhje me zgjedhjet në SHBA.

“Një vajzë e re, hakere dhe kompania e saj mund të duket si e përsosur për qëllimet e tyre. Unë nuk mundohem të fshihem, unë udhëtoj shumë, dhe jam një person shumë miqësor dhe komunikues. Unë nuk kam shumë pushet dhe para”- ka thënë Alisa Shevchenko duke mohuar akuzat e SHBA-së./albeu.com/

Shtuar më 07/01/2017, ora 14:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori