Kjo është arsyeja e rritjes ekstreme të temperaturave
E përditshmja britanike “The Independent” ka publikuar një artikull në të cilin shpjegohet se planeti Tokë është shumë më i nxehtë sot se sa ka qenë 200 vite më parë.

Për të vërtetuar këtë është kryer një studim ku janë përdorur 692 termometra të vendosur në kontinente dhe oqeane të ndryshme të planetit tonë.

NASA arriti të shpjegonte këtë vit fenomenin e ngrohjes globale dhe rezultoi se niveli i CO2 (dioksidit të karbonit) në atmosferë është dyfishuar 100 vitet e fundit.

Një vrimë rreth 90 km e gjerë është dalluar në sipërfaqen e diellit dhe për këtë fakt shkencëtarët janë në panik pasi nuk është dukuri e zakonshme. Vrima ka përmasa më të mëdha se planeti ynë. /albeu.com/
Shtuar më 08/08/2017, ora 23:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori