Kina sfidon sërish rregullat e arkitekturës me “Ndërtesën Horizontale” (FOTO LAJM)

Kina po tenton të sfifojë sërish rregullat e arkitekturës pasi ka nisur të ndërtojë një ndërtesë në formë horizontale, shkruan Albeu.com

Superstruktura arkitekturore prej 1.12 milion metër katrorë pritet të hapet në qytetin kinez Chongqing gjatë këtij viti. Ajo so të ndërtohet nga tetë qiellgërvishtëse të lidhura me një orë qiellore gjigande.

I njohur si Raffles City, "Qiellgërvishtësi i nëntë" i Chongqing ose "The Crystal", thuhet se do të jetë një nga më të lartët në botë. Gradaçela horizontale ësjhtë vendosur mbi katër kulla nga 250 metra të larta dhe lidh dy kulla të afërta me ura shtrënguese.
Natën ajo do të shëndërrohet në një rreze drite gjigande, duke ndriçuar qiellin me një shfaqje spektakolare. /albeu.com/
Shtuar më 05/03/2019, ora 17:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori