Keni nevojë për qetësi? Këto janë vendet më të izoluara (FOTO LAJM)

Në rrjedhën e historisë njerëzore, ne kemi lënë shenjën tonë në çdo vend në tokë. Nuk ka vend që të mund të shkosh atje ku askush nuk ka qenë më parë, madje edhe oqeani më i thellë, më i errët dhe shpella nëntokësore e pazbuluara, ndjejnë efektet e aktivitetit njerëzor.

Por kjo nuk do të thotë se çdo vend në tokë është një meze për të gjetur. Ka vende të shumta ku njerëzit jetojnë, por kërkojnë një udhëtim të vështirë, dhe këto vende shpesh nuk kanë qasje të rregullt në pajisjet moderne që gjenden në botën e zhvilluar.

Ishulli Palmerston

Palmerston Island ndodhet 2,000 milje në veriperëndim të Zelandës së Re. Destinacioni i rërës së bardhë skenik është shtëpia e 62 personave, 59 prej të cilëve janë pasardhës të drejtpërdrejtë të një njeriu me emrin William Marsters. Nuk ka dyqane apo tregje në Palmerston sepse komuniteti nuk përdor para përveçse për të blerë furnizime nga bota e jashtme.

Palmerston është vizituar zakonisht nga një anije furnizimi dy herë në vit, por nuk është e pazakontë që banorët të kalojnë deri në 18 muaj pa marrë asnjë dërgesë.

Fshati Supai, Arizona

Përkundër faktit se Grand Canyon është një nga vendet më të vizituara në Shtetet e Bashkuara, fshati Supai është vizituar shumë më rrallë. Qendra fisnore e fisit Havasupai, Supai është një fshat i largët që ndodhet në degën jugperëndimore të kanionit. Turistët janë të mirëpritur, mirëpo për të arritur atje duhet të kalosh në këmbë ose edhe me kuaj rreth 8 milje.
Shtuar më 18/03/2019, ora 10:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori