Jo vetëm shtëpinë, si të pastroni mjetet e higjenës dhe vendet "ideale" ku fshihen bakteret (FOTO LAJM)

Sfungjerin e enëve

Nëse keni mikrovalë, procesi që duhet të ndiqni është ky: hidhni pak ilaç enësh në sfungjer dhe lajeni mirë duke e mbajtur në ujë. Pasi ta shtrydhni vendoseni në një enë me ujë të ftohtë dhe uthull. Më pas vendosni enën ne mikrovalë për dy minuta. Kur uji të ftohet nxirrni sfungjerin, shrydheni mire dhe lereni të thahet. Nëse nuk keni mikrovalë vendoseni në ujë me uthur për disa minuta dhe më pas lereni të thahet mirë.
Janë të gjitha mjetet që përdorim në betejën me pluhurin, i cili kërcënon vazhdimisht shtëpinë tonë.

Duke bërë punën e tyre, edhe ato bëhen pis dhe shumë shpesh aleatët tanë të pastrimit kthehen në bartës papastërtish, të cilat po nuk u pastruan kthehen sërish atje ku i morrëm.

Pra, ajo që duhet bërë shpesh është pastrimi i mjeteve që përdormim gjatë pastrimit, për t’i pasur të gatshme në çdo rast.

Në fotogalerinë e mësipërme lexoni disa këshllia si mund t'i pastroni.
Shtuar më 24/07/2020, ora 14:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori