E FUNDIT/ Zhbllokohet derbi i Madridit (VIDEO)
Jeta e romëve në Sllovaki (FOTO-LAJM)

Pamjet më lartë vijnë nga Sllovakia dhe tregojnë jetën që bëjnë mijëra rom në qytetin e Kosice. Sipas Daily Mail, qyteti Kosice, më i madhi në pjesën lindore të vendit, ka marrë 51 milion sterlina kur u shpall si Kryeqyteti Europian i Kulturës për vitin 2013.

Paratë do të investohen në infrastrukturën e qytetit, në industritë kreative dhe në turizëm. Megjithatë në rrethinat e qytetit jetojnë rreth 8 mijë romë, njësoj si në getot më të këqija të botës. Shumica e banorëve jetojnë pa gaz, ujë apo energji elektrike dhe natyrisht janë në shumicë dërrmuese të papunë. /albeu.com/
Shtuar më 04/11/2013, ora 15:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori