Ja vendi ku femrat marrin pushimin kur janë me menstruacione
"Dita e nënës", kështu e kanë cilësuar banorët e Zambias, që ndodhet në qendër të pjesës jugore të Afrikës, vendi ky që i ka dhënë pushim me ligj femrave kur janë në kohën e menstruacioneve.

"Unë mendoj se është një ligj i mirë, sepse femrat vuajnë shumë kur ata janë në menstruacione e tyre", thotë Ndekela Mazimba, i cili punon në marrëdhëniet me publikun.

Por, nga ana tjetër, përkufizimi ligjor nuk është i saktë pasi gratë mund të marrin ditën kur ata duan dhe nuk kanë për të dhënë ndonjë raport mjekësor, duke bërë që disa të vënë në pikëpyetje dispozitën. /albeu.com/

Shtuar më 05/01/2017, ora 08:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori