Ja si mund të biesh në gjumë për vetëm një minutë
Po, ekziston vërtet një mënyrë e cila mund të ju vë në gjumë për vetëm 1 minut dhe ajo quhet metoda ose teknika “4-7-8">4-7-8”.

Pasi ta zhvilloni këtë teknikë frymëmarrjeje duke praktikuar atë çdo ditë nga dy herë, do të jetë një formë shumë e dobishme.
Kjo është e tëra që duhet të bëni:

1. Merrni frymë qetë me hundë për 4 sekonda (faza e inspiracionit).

2.Mbajni frymën për 7 sekonda.

3. Lëshojni frymën ngadalë përmes gojës për 8 sekonda (faza e ekspiracionit). Është vërtetë kaq e thjeshtë. Mund të tingëllojë si ide e çmendur, por me të vërtetë funksionon.

Si funksionon kjo metodë

Kur jeni të shqetësuar, sasia e adrenalinës në qarkullimin e gjakut rritet dhe frymëmarrja juaj bëhet më e shpejtë dhe më e lehtë. Kjo stërvitje e frymëmarrjes vepron si një lloj qetësuesi.

Ngadalësimi i qëllimshëm i frymëmarrjes tuaj në këtë mënyrë detyron ritmin e zemrës tuaj që të ngadalësohet, duke ju bërë të qetësoheni shumë shpejtë; kjo është fiziologji e thjeshtë!

I njëjti ushtrim ju ndihmon të qetësoni mendjen tuaj gjithashtu, thjesht sepse kjo ju bën të përqëndroheni tërësisht në frymarrjen tuaj. Ju nuk e kuptoni atë, por në këtë moment sistemi juaj nervor qendror gradualisht zvogëlon aktivitetin e saj, dhe ndjenjat e ankthit zhduken.

Çdo neurolog mund të konfirmoj këtë për ju. Si rezultat, i gjithë trupi juaj relaksohet. Për sa i përket shpejtësisë dhe forcës së efektit fizik që ka, ushtrimi është i ngjashëm me një mjet anastezik. Ajo është studiuar nga mjeku i Harvardit, Andreë Weil i cili zbuloi se metoda4-7-8">4-7-8’ ka qenë i njohur për jogin indian për disa shekuj. Ata e përdorin atë gjatë praktikës së meditimit për të arritur një gjendje të relaksimit të plotë.

Është e sigurt të them, pra, se ajo është një metodë plotësisht i padëmshme.
Si mund të jetë e dobishme për ju, në mënyrë specifike?

Unë mund t’ju them një gjë të sigurtë: në qoftë se ky ushtrim ka të njëjtin efekt mbi ju siç ndikon tek mua, kjo do të ju ndihmojë të ju zë gjumi shumë, shumë më shpejtë, dhe në të gjitha llojet e situatave.

Në qoftë se ju zgjoheni natën vonë për shkak se diçka ju shqetëson për shembull, kjo do të ndihmojë. E njëjta gjë vlen, kur ju ndjeheni nervoz para ndonjë konkursi, gare ose ngjarje të rëndësishme të jetës. Metoda e “4-7-8">4-7-8” është e garantuar të ju mundësojë të merrni pushimin që ju duhet! /albeu.com/

Shtuar më 17/11/2016, ora 09:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori