Ja si festohet 69- vjetori i pavarësisë në Indonezi (FOTO-LAJM)

Me rastin e 69- vjetorit të pavarësisë, në Indonezi organizohet një festival interesant, i quajtur Panjat Pinang.
Banorët duhet të ngjiten në majë të shtyllave të grasatuara, për të marrë prej aty mallra të ndryshëm, kryesisht biçikleta, që janë edhe trofetë për fituesit.

Një festival i tillë u prezantua për herë të parë në vitin 1700 nga kolonizatorët holandezë si formë argëtimi dhe ka mbetur tashmë si një festë pavarësie. /albeu.com/
Shtuar më 20/08/2014, ora 12:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori