Ja përse duhet ta shpërlajmë orizin përpara gatimit?
Arsyeja kryesore e përdorimit të shpeshtë të orizit janë vlerat ushqimore dhe fakti që nuk të shëndosh!

Qëllimi i këtij procesi është që të largojmë amidonin e tepërt nga orizi, njësoj si te patatja!

Në këtë mënyrë, pas gatimit, orizi do të jetë më i butë dhe më i lehtë për t’u tretur.

Nëse i shtoni procesit të gatimit edhe shpëlarjen, praktikë që nuk ju kushton asgjë, orizi i zier do të jetë më i përshtatshëm për sallatëra të ndryshme, të ftohta!

Dikur, nëse e kujtoni, mamatë apo gjyshet e lanin gjithmonë orizin për shkak të papastërtive por, edhe sot që e blini me ato paketimet e sofistikuara, mos kujtoni se një shpëlarje nuk duhet!/albeu.com/
Shtuar më 09/12/2016, ora 17:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori