Ja personat më me ndikim në botë
Revista e njohur “TIME” ka publikuar listën prej 100 personave më me ndikim në botë në vitin 2012. Listën e kryeson basketbollisti kinez i skuadrës New York, Jeremy Lin.

Lin velërsohet si një person që ka frymëzuar shumë të rinjë përmes personalitetit të tij.

Në listën e 100 njerëzve më me ndikin, bën pjesë edhe një emër me origjinë shqiptare. Bëhet fjalë Rene Rexhepin. kuzhinier. Ai ka baba shqiptar me origjinë nga Maqedonia dhe nënë daneze. Rexhepi është pronar i restorantit më të mirë në botë “Noma” që ndodhet në Danimarkë, si dhe njihet si një nga kuzhinierët më të mirë në botë aktualisht, cili ka fituar mjaft çmime në këtë lëmi. Rexhepi në këtë listë renditet në pozitën e 11.

Në listën prej 100 personave më me ndikim ka emra të njohur si: Obama, Merkel, Kim Jong Un, Rihana e Messi.

Këta janë personat më me ndikim në botë:

Jeremy Lin
Christian Marclay
Viola Davis
Salman Khan
Tim Tebow
E.L. James
Louis CK
Rihanna
Marco Rubio
Ali Ferzat
René Rexhepi
Kristen Wiig
Anthony Kennedy
Novak Djokovic
Ben Rattray
Jessica Chastain
Yani Tseng
Raphael Saadiq
Elinor Ostrom
Samira Ibrahim
José Andrés
Ann Patchett
Dulce Matuz
Henrik Schärfe
Freeman Hrabowski
Maryam Durani
Manal al-Sharif
Anjali Gopalan
Rached Ghannouchi
Barbara Van Dahlen
Ron Fouchier
Donald Sadoway
Hans Rosling
Asghar Farhadi
Sarah Burton
Anonymous
Pete Cashmore
Ali Babacan and Ahmet Davutoglu
Ai-jen Poo
Marc Andreessen
Preet Bharara
Robert Grant
Sharmeen Obaid-Chinoy
Alexei Navalny
Ray Dalio
Hamad bin Jassim bin Jaber al-Thani
Chelsea Handler
Harvey Weinstein
Chen Lihua
Warren Buffett
Alice Walton
Harold Hamm
Sheryl Sandberg
Sara Blakely
Tim Cook
Eike Batista
Daniel Ek
Virginia Rometty
Barack Obama
Goodluck Jonathan
Xi Jinping
Fatou Bensouda
Christine Lagarde
Mario Draghi
U Thein Sein
Ayatullah Ali Khamenei
Mitt Romney
Juan Manuel Santos
Timothy Dolan
Portia Simpson Miller
Mario Monti
Wang Yang
Maria das Graças Silva Foster
Andrew Cuomo
Iftikhar Chaudhry
Mamata Banerjee
Walter Isaacson
Ron Paul
Benjamin Netanyahu
Dilma Rousseff
Erik Martin
Cecile Richards
Angela Merkel
Lionel Messi
Tilda Swinton
Hillary Clinton
Catherine, dhe Pippa Middleton
Adele
Matt Lauer
Oscar Pistorius
Claire Danes
Stephen Colbert

Shtuar më 19/04/2012, ora 19:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori