Ja ku jetojnë njerëzit më jetëgjatë në botë
Njerëzit që jetojnë më gjatë në botë janë anëtarët e fisit Hunza, të cilët duken të qeshur gjatë gjithë kohës. Ato kanë pamje rinore dhe kjo është arsyeja pse shumë njerëz habiten nga mosha e tyre.

Ky është një fis që jeton në male në pjesën veriore të Pakistanit, janë rreth 87.000 banorë dhe janë kaq të pazakontë sepse jetëgjatësia mesatare e tyre është 100 vjet. Shumë prej tyre e kalojnë të gjithë jetën pa u prekur nga asnjë sëmundje. Mendohet se disa anëtarë paraardhës të këtij fisi të ketë jetuar 160 vjet.

Njerëzit Hunza vështirë se mund të sëmuren, tumoret janë diçka e padëgjuar dhe e paprekur nga ata. Gratë Hunza kanë një pamje rinore dhe mund te lindin fëmijë edhe pas të 65­ave. Mendohet se jetëgjatësia e këtyre njerëzve lidhet me mënyrën e jetesës së tyre. Hunzat lahen në ujë të ftohtë akull, edhe pse temperatura është nën zero.

Ushqimi që ato konsumojnë është natyral i rritur nga vetë ata, ndërsa kajsia është fruti tipik i tyre. Hunzat konsumojnë shumë kajsi, fruta dhe perime të papërpunuara, arra, bishtajore, shumëllojshmëri drithërash (si elb, mel, hikërror etj). Ata thuajse nuk konsumojnë fare produkte me prejardhje shtazore, mishii i qengjit dhe i pulës është i vetmi që hanë, por 2 herë në vit. Njerëzit Hunza ecin shumë, 15­20 kilometra në ditë.

Mes 2­4 muajsh ata nuk konsumojnë asgjë, vetëm lëng kajsish të thata. Kjo është tradita e tyre që e respektojnë dhe e praktikojnë prej mijëra vjetësh. Mjekët pohojnë se edhe periudha e “urisë” së tyre kontribuon në jetëgjatësinë e tyre. Kajsia është fruti shpëtimtar i tyre. Bërthamat e kajsisë i bëjnë vaj, i cili përmban sasi të shumta vitamine B­17, element mjaft i rëndësishëm që mbron kundër qelizave kancerogjene.

Ky popull vital dhe i fortë mendohet të jenë pasardhës të Aleksandrit të Madh dhe ushtrisë së tij. Populli Hunza, mendohet të ketë njerëzit më të lumtur në botë. /albeu.com/
Shtuar më 07/09/2015, ora 15:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori