Ja ku gjendet qendra gjeografike e botës (FOTO LAJM)

Sipas mediave turke qyteti Çurum në Turqi është konsideruar si qyteti që ndodhet në qenë të botës dhe përcaktimin është bërë nga Google Maps.

Qyteti është i vendosur në afërsi të Detit të Zi. Deri më tani, teorikisht ishte përcaktuar qyteti në qendër të botës, por tashmë duket se ideja është përforcuar nga motori i madh i kërkimit në internet. Koordinatat e qytetit janë: 40 ° 33’2 ” në Veri dhe Lindje 34 ° 57’19.

Qyteti ka klimë tipike kontinentale dhe shtrihet në një pllajë të lartë. Vera është e thatë dhe dimri i ftohtë me dëborë, ndërsa pa shi bie në pranverë dhe në vjeshtë. Zona shquhet për industrinë e prodhimit të makinave. /albeu.com/

Shtuar më 16/06/2016, ora 11:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori