Ja cili është shteti më dixhital në botë (FOTO LAJM)

Shtetidixhital në botë llogaritet të jetë Estonia, si një vend ku "mbretëron" interneti.

Duke nisur nga Skype i cili është shpikur nga një suedez dhe një danez, por që zhvillimi teknik u zhvillua në Estoni, nga Jaan Tallinn, Ahti Heinla dhe Priit Kasesalu dhe fraza e parë në Skype u shqiptua në prill të vitit 2003 në gjuhën estoneze, “Tere, kas sa kuuled mind?” ose thënë ndryshe, “Çkemi, si më dëgjon?”.

100% e shkollave dhe zyrave publike kanë internet,80% e familjeeve kanë të lidhur në rrjet një kompjuter dhe 97% e punëve mbyllen online, transmeton noa.

Prej vitesh në Estoni mund të paguhet çdo gjë me kartë dixhitale, që nga parkimi publik, tarifat shëndetësore, madje edhe votimi bëhet online. /albeu.com/
Shtuar më 01/12/2014, ora 17:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori