Ja cila është arsyeja përse na hapet goja
Mjeku francez Dr. Double, ka bërë me dije se hapja e gojës është e lidhur me rritjen e shpejtë të fëmijëve. Akoma ka disa anë të errëta dhe të pashpjegueshme.

Hapja e gojës përbëhet nga 3 faza: frymëmarrje e thellë, gojë e hapur, e ndjekur nga një bllokim i frymëmarrjes, e ndjekur nga një nxjerrje e frymës e lehtë. Gjithçka ndodh në 3 deri 5 sekonda.

Në fakt, akti i hapjesgojës lejon lirimin e endorfinës, hormonit të mirëqenies. Në disa raste gjatë hapjesgojës ju mund t’iu dalin lot nga sytë duke qenë se stimulohet gjëndra e lotit.
Ndjeni që po ju hapet goja? Edhe pse nuk mund të jetë koha e duhur, ju nuk mund t’i shpëtoni hapjesgojës. Në këto raste zgjidhja më e mirë është të mbani gojën pothuajse të mbyllur.

Shumë muskujt vihen në punë gjatë hapjesgojës: ata të gojës, të qafës, të frymëmarrjes dhe të fytyrës. Dhe kur fillon hapja e gojës është e pandalshme. /albeu.com/
Shtuar më 29/11/2016, ora 17:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori