Insektet janë ushqimi që shumë shpejt mund të shpëtojnë planetin
Në një mëngjes në një të ardhme jo shumë të largët, ju mund të hani bukë të bërë me miell insektesh, të pini një pije proteine të bërë nga pluhur karkaleci dhe të hani vezë të fërguara (të bëra ekstra-kremoze me yndyrën nga vemjet) shoqëruar me proshutën me krimba.

Ky vakt do t'ju japë katër herë hekur, më shumë dhe tre herë proteinë dhe më shumë vitamina dhe minerale kryesore sesa buka, lëngjet e frutave, vezët dhe proshutënhani sot të gjitha ndërsa kurseni planetin.

Për të mos thënë pastaj se momentalisht jeni duke konsumuar të tilla pasi pothuajse çdo çokollatë përmban në përbërjen e saj edhe insekte.

Nuk ka asnjë mënyrë për të hequr qafe të gjitha krijesat që futen në zinxhirin e përpunimit të ushqimit, kështu që FDA duhet të lejojë ato që ata i quajnë "defekte ushqimore", të cilat ju i hani pa e ditur.

Grupet më të zakonshme të insekteve që konsumohen në nivel global, sipas FAO, janë milingonat; bletët; mizat; karkalecat; pilivesat; fluturat etj.

Por ka shumë më tepër për të zgjedhur. Më shumë se 2.100 insekte të ngrënshme janë regjistruar në botë, sipas Universitetit Wageningen dhe Research në Hollandë. Dhe shumë prej tyre janë të mbushura me vitamina, minerale, yndyra dhe proteina të mira.

Konsideroni efektet shkatërruese të ndryshimit të klimës, mbipeshkimit, mungesës së ujit dhe një produktiviteti të zvogëluar të fushave që rriten të korrave, dhe është e lehtë të shihet se si insektet do të jenë së shpejti proteina e së ardhmes.
Shtuar më 28/10/2019, ora 10:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori