Indonezia krijon shiun artificial
Ushtria e Indonezisë po përdorë aeroplanët ushtarakë për të krijuar shi artificial, shkruan Albeu.com

Këtë po e bëjnë për të luftuar ndotjen, pasi që smogu që është shkaktuar nga zjarrët po bënë që shkollat të mbyllen në ishullin e Sumatrës.

“Aeroplani mund të mbajë tonelata kripë për t’u përdorur në mbjelljen e reve” u shprehë kreu I agjencisë për mbrojtjen civile, Edwar Sanger.

Dukshmëriaqarkun Rupat ishte më e ulët se 100 metra.

Zjarret në pyjet çdo vit janë rrezik për Indonezinë. Ato po krijojnë mjegulla dhe ndotja e ajrit është në nivel të lartë. /albeu.com/
Shtuar më 25/02/2019, ora 21:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori