India, ekonomia e pestë më e fuqishme e globit (FOTO LAJM)

Rritja ekonomike e Indisë, përgjatë çerek shekullit të fundit, ka parë një rritje mes 6 dhe 8 për qind çdo vit, në krahasim me rritjen e një ose dy për qind e Britanisë së Madhe.

Kiren Rijiju njoftoi në Tëitter se kombi Indian kishte marrë një "hap të madh" dhe ishte bërë ekonomia e pestë më e madhe në botë, pas SHBA- së, Kinës, Japonisë dhe Gjermanisë.

Por dhe hendeku mes të pasurve dhe kombit është vendosur të rritet, shkruan “The Independent”

GDP-ja për frymë e Indisë është ende një e pesta ose 20 për qind e asaj të Britanisë të Madhe, që do të thotë se ‘për person;, indianët janë ende larg më të varfër.

Megjithatë, ekonomia e Indisë pritet t’ia kalonte Mbretërisë së Bashkuar për nga “madhësia” në pak kohë./albeu.com/

Shtuar më 22/12/2016, ora 12:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori