Hëna rozë, pamje për të mos u humbur (FOTO LAJM)

Evropianët kanë shijuar hënën rozë anembanë kontinentit, në një nga shfaqjet më të veçnta që sateliti i Tokës mund të dhurojë. Horizonti i botës shndriti të martën mbrëma deri mëngjesin e së mërkurës nga drita e hënës më të plotë të vitit.

E ashtuquajtura superhëna, një fenomen qiellor kur orbita e hënës ndodhet shumë afër Tokës, ndriçoi fillimisht horizontin e Azisë, ku spektatorë dhe astronomë prisnin më kërshëri ta soditnin.

“Është gjë e mirë që po shfaqet superhëna me këtë situatë pandemie në Kinë, që sa vjen e përmirësohet. Jam e lumtur.”

“Për Pekinin është e rrallë të ketë hënë kaq rrumbullake. Është hera e parë që e shoh,” shprehen disa banorë të Pekinit.

Superhëna shkëlqeu edhe në Shqipëri dhe në vendet e Europës, në qiellin e trazuar të Athinës, mes grataçelave të Shkupit, në sfondin e katedrales më të madhe të Zagrebit në Kroaci, në Paris, në minaretë e Stambollit apo në urën e Londrës.

“Më ndihmoi vërtet të heq stresin sepse mbyllja gjithë ditën në shtëpi nga pandemia nuk të lejon të zbrazësh energjinë. Ngjita 11 kate për ta parë dhe ia vlejti,” tregon një banor i Karakasit në Venezuelë, teksa hëna shndriti qiejt e Amerikës Latine por edhe asaj Veriore, në Nju-Jork.

Hëna e plotë e këtij viti, e njohur ndryshe edhe si hëna “rozë” për shkak të luleve që zakonisht dalin në këtë kohë, mendohet se është nga më të mëdhatë që nga viti 1948, dhe në të tilla përmasa pritet të shfaqet vetëm në vitin 2034.
Shtuar më 08/04/2020, ora 17:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori