Gruaja më e rrallë në botë, nuk ndjen asnjë dhimbje
Jo Cameron e kupton se lëkura e saj po digjet vetëm kur e sheh mishin e djegur. Ajo shpesh vendos duart e saj në furrë, por nuk ndjen asnjë dhimbje për ta paralajmëruar atë.

Kjo për shkak se ajo është një nga vetëm dy njerëz në botë që njihen të kenë një mutacion të rrallë gjenetik.

Kjo nënkupton se ajo nuk ndjen pothuajse asnjë dhimbje, dhe kurrë nuk ndjehet e frikësuar apo e shqetësuar.

Këtë gjë ajo e kuptoi në moshën 65 vjeçare, kur mjekët panë se nuk kishte nevojë për medikamente qetësuese pas një operacioni serioz.

Cameron kreu ndërhyrje kirurgjike në dorë dhe mjekët e paralajmëruan se do të përballej me dhimbje më pas. Kur ajo nuk ndjeu asgjë, anestezisti i saj, Dr Devjit Srivastava, e dërgoi atë tek gjenetika e dhimbjeve në University College London (UCL) dhe Oxford University.

Pas testeve, ata gjetën mutacione të gjeneve që nënkuptonin se ajo nuk ndjen dhimbje si shumica e njerëzve. /albeu.com/
Shtuar më 28/03/2019, ora 16:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori