Gruaja e aksidentuar zgjohet pas 28 vitesh nga koma
Një grua ka rifituar vetëdijen e plotë pas 28 vitesh në një gjendje kome.

Munira Abdulla pësoi një dëmtim të rëndë të trurit në një aksident automobilistik në Emiratet e Bashkuara Arabe në vitin 1991 – kur ajo ishte 32 vjeç.

Ajo për vite nuk kishte shenja se do të zgjohej.

Por, në vitin 2017 ajo u transferua në Gjermani dhe u trajtua me terapi fizike dhe barna – pastaj vitin e kaluar filloi të tregonte shenja e para të reagimit.

Djali i saj ishte vetëm katër vjec kur një autobus shkolle goditi makinën e tyre në qytetin e Al Ainit, ndërsa nëna e tij e kapi atë në mënyrë për ta mbrojtur.

Djali pësoi vetëm plagë të vogla, por nëna e tij kishte një dëmtim të trurit që mbeti i trajtuar për orë të tëra, shkruan IndeksOnline.

Ajo u dërgua në spital, pastaj u transferua në Londër për trajtim të specializuar. Mjekët deklaruan se ajo është në një gjendje të vetëdijshme minimale; të ngjashme me një gjendje kome por të pranueshme ndaj dhimbjes.

Zonja Abdulla u dërgua pastaj në Emiratet e Bashkuara Arabe, ku për vite me radhë u ushqye me një tub dhe me fizioterapi për të ndaluar përkeqësimin e muskujve të saj.

Në vitin 2017, Mohammed bin Zayed, princi i Abu Dhabit, ofroi të paguante për trajtimin e specialistëve në Gjermani, tha Webair.
Atje, mjekët u dhanë përparësi terapive fizike dhe u dhanë barna të saj për të përmirësuar gatishmërinë e saj dhe modelet e gjumit.

"Qëllimi ynë parësor ishte t’i jepnim vetëdijen asaj dhe mundësinë për të zhvilluar dhe për të shpëtuar brenda një trupi të shëndetshëm, ashtu si një fabrikë delikate që ka nevojë për rritje të mirë të tokës", tha dr. Ahmad Ryll, specialist i neurologjisë që trajtoi znj. Abdulla.

Z. ëebair tha se trajtimi duket se e bëri nënën e tij më të përgjegjshme dhe një vit më vonë, në qershor të vitit 2018, në dhomën e spitalit "shkaktoi një tronditje"” për të.

"Ajo po lëshonte tinguj të çuditshëm dhe vazhdoja të thërrasja mjekët për ta shqyrtuar atë, ata thanë se gjithçka ishte normale," shtoi ai. "Pastaj tri ditë më vonë u zgjova me zërin e dikujt që më thërriste emrin tim. Ishte zëri i saj! Ajo po thërriste emrin tim, unë isha duke fluturuar nga gëzimi; për vite kam ëndërruar për këtë moment, dhe emri im ishte fjala e parë që tha."

Zonja Abdulla ka vazhduar të bëhet më vigjilente dhe tani është në gjendje të mbajë një bisedë, të recitojë lutjet dhe t’u tregojë njerëzve kur ajo ka dhimbje.

Ajo tani është kthyer në Abu Dhabi me familjen e saj, ku ajo vazhdon të marrë trajtimin.

"Arsyeja për të cilën tregova historinë e saj është t’u tregoj njerëzve që të mos humbasin shpresën tek të dashurit e tyre; mos i konsideroni të vdekur kur janë në një gjendje të tillë ", tha ëebair. /albeu.com/
Shtuar më 23/04/2019, ora 17:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori