Gjermania krijon kështjellën më të madhe prej rëre në botë (FOTO LAJM)

E pabesueshme por tashmë është thyer rekordi i kështjellës më të madhe në botë të ndërtuar prej rëre dhe ëhstë bërë në Gjermani.

Kështjella më e lartë e rërës në botë nuk është ndërtuar në një plazh, por në qytetin industrial gjerman të Duisburgut, në rajonin e Ruhrit.

I lartë, 16.68m ishte skalitur nga një ekip ndërkombëtar dhe tregon pikë referimi të famshme, pasi tema e saj është turizmi.

Është mbajtësi i ri i Guinness World Record. E mëparshmja u ndërtua 14.8m në Puri, në bregun lindor të Indisë.

Duisburgu do të jetë në gjendje ta admirojë deri në fund të shtatorit. /albeu.com/
Shtuar më 02/09/2017, ora 12:09
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori