Gjenet e peshkut mund të ndihmojnë në kurimin e paralizës te njerëzit
Pëlqej
Një studim i fundit tregon se çelësi për të riparuar dëmtimet nervore tek njerëzit, të cilat dërgojnë drejt paralizës, ndodhet te peshqit e llojit llamba.

Llambat janë peshqi që besohet të kenë një paraardhës të përbashkët me njerëzit që datojnë rreth 550 milionë vjet, shkruan “Science”.

Këta lloje peshqish janë në gjendje të shërohen nga dëmtimet në kurriz pa ndërhyrje të jashtme, duke i lejuar ata që të kalojnë paralizën brenda disa javësh.

Shkencëtarët tani thonë se gjenet e përfshira në rigjenerimin natyral të llambave pas traumës kurrizore janë gjithashtu të pranishme te njerëzit dhe gjitarët tjerë.

Sipas Jennifer Morgan, Qendrës së Eugene Bell të MBL për Biologjinë Rigjenerues, ka theksuar se “studimi ka gjetur një mbivendosje të madhe me qendrën e faktorëve të transkriptimit që shtyn në rigjenerimin e sistemit nervoz periferik të gjitarëve”. /albeu.com/
Shtuar më 16/01/2018, ora 21:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori