Gjendet mamuthi më i vogël në botë
Gazeta ‘The Telegraph’ ka raportuar se është gjendur mamuthi më i vogli i të gjitha kohërave. Kafsha është gjendur
ishullin e Kretës.

Sipas hulumtuesve kjo është një dëshmi tjetër e xhuxhëve në ishull, ku burimet e frikshme mund të kenë ndikuar tek madhësia e vogël e shtazëve.

Dhëmbët e fosilizuar të një mamuthi të gjatë një metër, për herë të parë janë gjetur në vitin 1904, mirëpo dyshohej se janë dhëmbë të elefantëve.

Vetëm gjatë këtyre ditëve të fundit shkencëtarët kanë arritur të riegzaminonin këtë rast dhe arritën në përfundim se janë dëshmi të miniaturës së mamuthëve.

Kjo edhe i detyroi shkencëtarë të kthehen në Kretë, ku edhe gjetën edhe një asht të këmbës së këtyre krijesave raporton gazeta ‘The Telegraph’.

Shtuar më 12/05/2012, ora 18:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori