Gjatë riparimit të bibliotekës gjendet dorëshkrimi i humbur i Mozartit
Pëlqej
Gjatë riparimit të një biblioteke në Budapest të Hungarisë është zbuluar dorëshkrimi i humbur i Mozartit. I konsideruar i humbur prej dy shekujsh, është gjetur rastësisht dorëshkrimi origjinal i një prej operave më të famshme të tij.

Dorëshkrimi i cili i përket Sonatës së 11 me piano, përmban katër faqe me aktin e parë dhe të dytë të veprës. Në total këto faqe kompletojnë të vetmin dorëshkrim origjinal që ka qenë i zbuluar deri më sot, atë të aktit të tretë që ruhet në muzeun Mozarteum në Salzburg të Austrisë. /albeu.com/
Shtuar më 26/09/2014, ora 14:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori