Galaktikat bashkohen duke formuar një flutur gjigante
Hulumtuesit kanë pikasur gazet misterioze që hidhen nga dy vrima të zeza supermasive në prag të përplasjes në galaktikë NGC 6240 për herë të parë. Emetimet e mëdha të gazit, të cilat rrjedhin si krahët e një fluture rreth vrimave të zeza, mund të jenë ndërprerja e formimit të yjeve në galaktikë.

“Ne pikasem një flutur,” tha autori studimi Francisco Müller-Sánchez i Universitetit të Kolorados Boulder në një deklaratë . “Kjo është galaktika e parë në të cilën mund të shohim edhe erën nga dy vrimat e zeza supermasive dhe rrjedhjen e gazit jonizues të ulët nga formimi i yjeve në të njëjtën kohë”.

Shumica e galaktikave, duke përfshirë edhe ato tona, kanë vetëm një vrimë të zezë supermasive në qendër.

Struktura e fluturave është me të vërtetë e çuditshme. Galaktikat si tonat kanë struktura relativisht të pastra, por NGC 6240 zbulon gërmadha të gazit 30,000 vjet dritë në hapësirë. Të dy vrimat e zeza supermasive, ose bërthamat galaktike aktive (AGN) në këtë rast janë çelësi për të kuptuar se si kjo galaktikë misterioze mori formën e saj. ”

Duke analizuar rezultatet nga tre teleskopë, ekipi hulumtues zbuloi se dy forca kundërshtare e kanë shtrirë nebullën në formën e saj të çuditshme. Dy vrimat e zeza janë prapa një ere të fuqishme, ndërsa formimi i yjeve nxit një tjetër, shpjegoi Rebecca Nevin, një studente universitare dhe një bashkëautor në studim, në deklaratë. /albeu.com/
Shtuar më 19/04/2018, ora 23:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori