Fuqia magnetike do të përkufizojë të ardhmen e transportit
Fuqia magnetike mundëson lundrimin e trenit mbi shinat, pa i prekur ato.

Magnetët e ngarkuar elektrikisht krijojnë zbrapsjen e trenit duke e mbajtur atë në ajër dhe mungesa e fërkimit midis trenit dhe shinave mundëson një rritje të dyfishtë të shpejtësisë.

Treni i parë që veproi nëpërmjetë fuqisë magnetike ishte në vitin 2004 në Shanghai dhe shkoi deri në 430 km në orë.

Mendohet se deri në vitin 2045">2045 këto lloj trenash do të mund të përdoren lehtësisht dhe distance kohore nga Tokio në Osaka do të bëhet për një orë, pra gjysmën e kohës që duhet për ta bërë ditëve të sotme./albeu.com/
Shtuar më 11/09/2016, ora 17:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori