Fshati qė po fundoset ēdo ditė nga pak (FOTO LAJM)

Një fshat në afërsi të qytetit kinez Lianyuan në provincën Hunan po përjeton një tmerr të vërtetë. Sipërfaqja e këtij fshati po shembet nga shkaqe akoma të pazbuluara.
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Njė fshat nė afėrsi tė qytetit kiney Lianyuan nė provincėn Hunan po pėrjeton njė tmerr tė vėrtetė. Sipėrfaqja e kėtij fshati po shembet nga shkaqe akoma tė pazbuluara.

Shembjet e herėpashershme tė cilat kanė filluar qė para 5 maujve, po frikėsojnė fshatarėt pasi njė ditė edhe vendi ku gjendet shtėpitė e tyre mund tė pėrjetijnė tė njėjtin fat.

Autoritetet kineze po mundohen tė gjejnė shkakun e kėsaj shembjeje tė vazhdueshme por akoma nuk kanė arritur nė nė rezultat.

Disa thonė se minierat e qymyrit qė gjendet nė afėrsi janė shkaktare tė kėtij fenomeni ndėrsa tė tjerė mendojnė se arsyeja qėndron te struktura e tokės sė kėsaj zone.

Ndėrsa shkenctarėt po mundohen tė zbulojnė shkakun, 4 mijė banirėt e kėtij fshati tashmė nuk mund tė furnizohen as me ujė pasi shembjet kanė shkatėrruar sustemin e ujėsjellėsit.

Mė sipėr shikoni footgrafitė. /albeu.com/
Shtuar më 15/01/2013, ora 11:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.