Fotografitë e rralla zbulojnë dhjetëra mijëra breshka pranë ishullit të largët të Paqësorit (FOTO LAJM)

Pamje mahnitëse të breshkave migruese mund të tregojnë një nga gëmushat më të mëdha të breshkave të detit të kapura ndonjëherë në kamera.

Imazhet dhe videoja shoqëruese tregojnë mijëra breshka deti të gjelbërta që po binin në ishullin Raine në brigjet e Australisë.

Breshkat shkojnë drejt ishullit çdo vit për të hedhur vezët e tyre. Sipas Australian Geographic, rreth 64 mijë breshka jeshile femra dihen që bëjnë udhëtimin.

Publikimi akademik gjithashtu pretendon se pamjet mund të tregojnë një nga gëmushat më të mëdha të shikuara ndonjëherë.

They look majestic as they make their annual pilgrimage

Disa breshka jeshile udhëtojnë mijëra kilometra përtej oqeanit për të arritur në vendin e popullarizuar të vezëve. Pelegrinazhi vjetor bën disa të shtëna spektakolare të krijesave në ujërat përreth ishullit. Ishulli i vogël me rërë shtrihet në majë të një gume koral dhe vetëm përmasat 32 hektarë.

Është e vendosur afërsisht 620 km në veri-perëndim të Cairns në Queensland, Australi. Një dronë u përdor për të kapur migracionin dhjetorin e kaluar.

The turtle swarm takes over the sea around the island

Studiuesit morën pamjet, në mënyrë që të mund të provonin dhe të numëronin breshkat. Hulumtimi si kjo ndihmon për të mbajtur vëmendjen te speciet e rrezikuara.

Sapo breshkat të dalin në breg, ata gërmojnë një fole në rërë. Pastaj i vendosin vezët dhe i varrosin përsëri. Kjo është kur puna e një nëne të breshkave jeshile bëhet në thelb dhe ata lënë vezët të kujdesen për veten e tyre.
Shtuar më 11/06/2020, ora 15:13

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori