Festivali i gjarprit në Itali (FOTO LAJM)

Çdo vit njerëzit në Cocullo, një qytet i vogël mesjetar në rajonin Abruzzo të Italisë, zbukurojnë një statujë prej druri të shenjtorit të saj mbrojtës me gjarpërinjë të gjallë dhe e bartin atë nëpër rrugë.

Festivali "Serpari", i cili mbahet më 1 maj, nderon San Domenico di Sora për mrekullinë e largimit të gjarpërinjëve nga fushat e fermerëve në shekullin e 11-të.

Gjithashtu thuhet se ka origjinën nga adhurimi i lashtë i Angitisë, një perëndeshë romake e gjarpërinjve e adhuruar nga njerëzit në Italinë qendrore.

Disa njerëz veshin rroba që janë tradicionale në rajonin e Abruzzo.
Gjitarët dhe magjistarët – ose serpari – kapin katër lloje të gjarpërinjve të padëmshëm, para se t’i dorëzojnë ata tek adhuruesit. Gjarprinjtë pastaj vendosen butësisht në një statujë druri të San Domenico.

Statuja pastaj bartet nëpër rrugë, e ngritur lart në qendër të një parakalimi të gjatë.

Pas festivalit, gjarpërinjtë lëshohen përsëri në natyrë. /albeu.com/

Shtuar më 03/05/2019, ora 17:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori