E rrallë: Gruaja lind foshnjën me përmasa të jashtëzakonshme
Fëmijët janë gjëja më e shtrenjtë dhe më kuptimplote e një martese. Por, për një grua nga Senftenberg, Gjermani, ardhja në jetë e djalit të saj ishte vërtet një befasi dhe një rast i jashtëzakonshëm. Sipas Klinikës Carl Thiem në qytetin e Cottbus, foshnja lindi me prerje cezariane dhe peshonte 6.7 kilogramë dhe është i […]

Fëmijët janë gjëja më e shtrenjtë dhe më kuptimplote e një martese. Por, për një grua nga Senftenberg, Gjermani, ardhja në jetë e djalit të saj ishte vërtet një befasi dhe një rast i jashtëzakonshëm. Sipas Klinikës Carl Thiem në qytetin e Cottbus, foshnja lindi me prerje cezariane dhe peshonte 6.7 kilogramë dhe është i gjatë 57 centimetra.

Jörg Schreier, kryemjek në klinikën e grave, tha: Pas 25 vitesh në obstetrikë, për mua është hera e parë që e shikoj një rast të tillë. Ai dhe ekipi i tij sollën në jetë foshnjën në javën e 37-të të shtatzënisë. Një peshë e tillë ekstreme nuk është e sigurt për nënën dhe fëmijën.

Shkaku i peshës së madhe të foshnjës ishte diabeti gestacional me rezistencë ndaj insulinës, pasi nënës 32-vjeçare iu desh të injektonte insulinë nga java e nëntë e shtatzënisë. Për 12 ditë, djali u mbajt nën kontroll në repartin e fëmijëve dhe më pas u bashkua me të ëmën.
Shtuar më 03/11/2020, ora 11:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori