E puthi dikush me herpes, foshnja e sapolindur rrezikon vdekjen
Oliverin e vogël e puthi dikush që kishte herpes dhe u duk sikur nuk pati ndonjë problem, por më vonë ai pati disa pasoja serioze deri në rrezik për të vdekur.

Historia e Oliverit një djali britanik nga Kingsëood, Gloucestershire, Angli, nisi vetëm nga një puthje e një të afërmi por pas kësaj ai duhet të shpenzojë më shumë se njëzet ditë në spital para se të lejohej të kthehej në shtëpinë e tij. Jo vetëm që, fëmija do të duhet të trajtohet me antibiotikë për gjashtë muajt e ardhshëm dhe do të ketë nevojë për analiza të rregullta mjekësore.

Herpes neonatale është jashtëzakonisht e rrezikshme për fëmijët e vegjël, sepse sistemi i imunitetit nuk është plotësisht i zhvilluar për të luftuar virusin. "Një fëmijë nga tre mund të vdes për këtë, është jashtëzakonisht e rrezikshme dhe njerëzit duhet të jenë më të vetëdijshëm për këtë", përfundoi gruaja. /albeu.com/
Shtuar më 14/09/2018, ora 20:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori