E pazakontë, vajza indiane martohet me qenin (FOTO LAJM)

India njihet për kulturën dhe traditat e saj të vecanta dhe shpesh herë të cuditshme.

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Indi, ku një vajzë u martua me një qen pasi pleqtë e fshatit këmbëngulën se ishte e nevojshme për të hequr një mallkim që po prekte fshatin.

Ngjarja ndodhi në shtetin e Jharkhand dhe në ceremoni ishte dëshmitarë i gjithë fshati.

18-vjeçarja Mangli Munda mbante një veshje tradicionale të dasmës dhe dhëndri i saj qeni kishte një veshje simbolike. Sipas pleqve të fshatit, Mangli u përplas me një mallkim fatkeq dhe filloi të kishte një ndikim negativ në fshat.

Ata pretendonin se mënyra e vetme për të hequr magjinë ishte që të martohej me një qen dhe të kalonte mallkimin tek vargu i varfër. Babai i saj zgjodhi një qen të humbur me emrin Sheru dhe dasma u organizua.

Pavarësisht se Mangli nuk i pëlqente idenë e martesës me një qen, ajo vazhdoi me ngjarjen.

“Unë jam duke u martuar me një qen sepse pleqtë e fshatit besojnë se magjia ime e keqe do të kalojë tek qeni”, shpjegoi ajo.

“Pas kësaj, njeriu që unë do të martohem do të ketë një jetë të gjatë.” /albeu.com/
Shtuar më 05/09/2017, ora 16:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori