E pazakontë, lind qeni me ngjyrë të gjelbër (FOTO LAJM)

Pronarja e një qeni nuk i ka besuar syve kur ka parë që qeni i tij lindi një qenush ngjyrë të gjelbër.

Rio lindi javën e kaluar 9 qenusha dhe njëri prej tyre lindi me ngjyrën e veçantë.

Ngjarja e rrallë ka ndodhur edhe 3 herë më parë në të gjithë botën dhe kjo vjen si pasojë e një pigmenti i quajtur biliverdin që gjendet në plancentën e qenve dhe “ngjyrosin” të vegjlit kur përzihet më lëngun amniotik të nënës.

Louise Sutherland tha se ia kishte vënë emrin qenushit “Pyll” për shkak të ngjyrës së pazakontë.

“Ngjyra është pakësuar shumë pak dhe do të zhduket shpejt më kanë thënë. Dhe ne e kemi quajtur Pyll,”-shprehet ajo. /albeu.com/
Shtuar më 16/07/2017, ora 23:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori