E pazakontë/ Kërmilli i ngordhur shkakton vonesa për 12 mijë udhëtarë në Japoni
Një kërmilli i ngordhur ka shkaktuar vonesë për 12 mijë udhëtarë trenash në Japoni. Një ndërprerje e energjisë elektrike që ndaloi dhjetëra trena japoneze dhe vonoi 12,000 pasagjerë në një komb me reputacion për shërbimin efikas hekurudhor, është fajësuar për gjithë kaosin e krijuar.

Lëvizja u ndërpre në disa linja që shërbenin Japoninë jugore të operuar nga Hekurudha e Kyushu, e njohur si JR Kyushu, më 30 maj. Kompania u detyrua të anullonte 26 udhëtime trenash dhe të vononte shërbimet e tjera, duke shkaktuar kaos në një vend të njohur për përpikërinë e sistemeve të tij të transportit.

Javë pas ndërprerjes së energjisë, JR Kyushu tha se kishin gjetur fajtorin – një çarje, e cila kishte hyrë në një pajisje elektrike të instaluar pranë gjurmëve hekurudhore. “Ne zbuluam pajisjen përgjegjëse për ndërprerjen e rrymës … Fillimisht menduam se çfarë ndodhte aty ishte një bug, por doli të ishte një specie e ngordhur”, tha një zëdhënës i kompanisë.

Zyrtari tha se nuk e dinte nëse kjo krijonte një precedent të ri, por e përshkroi atë si “të rrallë”. “Ne shpesh kemi vështirësi me drerin që bie ndesh me trena, por jo një problem me slugs,” tha ai. JR Kyushu tha se kishte kontrolluar pajisje të ngjashme në zonë dhe konfirmoi se nuk ka ndërhyrje të tjera të çara. Në vitin 2016, një tren me plumb që udhëtonte midis Tokios dhe Hiroshimës u detyrua të ndalet pasi një gjarpër 30 cm u nda nga një pasagjer në mes të një hendeku në ulëse. Pavarësisht nga incidenti, treni mbërriti në Hiroshimë në kohë.
Shtuar më 24/06/2019, ora 18:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori