E pabesueshme, shihni sesi duken gjurmët e këmbëve në hënë në ultra HD (VIDEO)
NASA ka lëshuar pamjet e reja video që tregojnë sipërfaqen e hënësrezolucion të mprehtë.

Agjensia amerikane e hapësirës NASA ka lëshuar pamjet spektakolare të reja të anijes së saj ” Lunar Reconnaissance Orbiter “, që tregon hënën në rezolucion ultra-HD. Në video gati pesë minuta që u publikua me imazhe me rezolucion të varfër tashmë në vitin 2011, janë relevante karakteristika të peizazhit të hënës, por edhe vizitoi vendin ulje e misionit Apollo. 17.

Për videon, u përdorën 9 vjet të materialit të sondës dhe imazhet me rezolucion ultra të lartë u mbuluan me të dhëna të tjera të matjes si graviteti, lartësia, temperatura dhe astronautët e misionit Apollo 17. Përveç përpunimit vizuel të të dhënave, kemi edhe pamje interesante të kratereve të njohura dhe karakteristikave të tjera të peizazhit si pylli i madh i Aitken të Jugut të Polit, i cili është deri në 13 kilometra të thellë dhe deri në 2500 kilometra të gjerë, është interesante . /albeu.com/
Shtuar më 11/04/2018, ora 19:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori